LAMBDA-CY® 5 EC

LAMBDA-CY® 5 EC

Genel Bilgiler

LAMBDA-CY® 5 EC Lambda-cyhalothrin etken maddeli  geniş etki spektrumlu kontakt ve mide zehiri etkili bir insektisittir. Zararlının sinir sisteminde etkili olup, sinir hücrelerinin aksonlarındaki voltaj kapılı sodyum kanallarının açık kalmasını sağlayarak, böcekleri felç ederek öldürür.  

Kullanım Şekli

Pamuk – Yeşil kurt: Rastgele seçilen 3 m sıra uzunluğundaki tüm bitkiler kontrol edilerek yeşilkurt yuva ve larvaları sayılır ve 3 m’lik sıra uzunluğunda ortalama 2 larva bulunduğunda uygulamaya karar verilir.
Pamuk – Yaprak biti: Fide devresinde %50 bulaşık fide, tarla devresinde ise 1 yaprakta ortalama 25 pamuk yaprak biti saptandığında uygulama yapılır. 
İki noktalı kırmızıörümcek: Mücadele zamanının belirlenmesi için bitkiler 4-6 yapraklı olduktan olduktan sonra sürveylere başlanır. Zararlı yalnız tarla kenarında ve içinde lokal olarak bulunuyorsa, sadece bu kısımlar spesifik ilaçlar ile ilaçlanmalıdır. Zararlının tarlanın tamamına yayılması durumunda, yapılan sürveylerde yoğunluk yaprak başına Akdeniz Bölgesi’nde 5, Ege ve Güneydoğu Bölgesi’nde 10 adet kırmızı örümceğe ulaşılmış ise kaplama ilaçlama yapılmalıdır.
Elma İçkurdu: Elma içkurdu’na yapılacak ilaçlamalar tahmin ve erken uyarı sistemine göre yönlendirilmelidir. Elma iç kurdu mücadelesinde hedef, her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ilaçlı bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden öldürmektir. 
Elma ağkurdu: Bahçeyi temsil edecek 100 yaprak buketinde epidermis içine girmiş veya ağ örmüş 4 larva kümesi varsa ilaçlama yapılır.
Bağ salkım güvesi: Uygulama zamanları tahmin-uyarı sistemine göre belirlenir. Larvisit uygulama için tuzaklarda yakalanan kelebek sayısı tepe noktasına ulaşıp, düşmeye başlamalı, etkili sıcaklık toplamı 1. dölde 120 gün derece, alacakaranlıkta sıcaklıkları üst üste 2 gün 15 C ve üzerinde olmalı, bu durum ilerleyen günlerde de devam etmelidir.
Mısır kurdu ve mısır koçan kurdu: İlk yumurta tespit edildiğinde uygulama yapılır. İlk uygulamayı takriben 15 gün ara ile 2 uygulama daha yapılır. 
Patates böceği: Günlük ortalama sıcaklık 14-15 C’ye ulaştığında tarlaya köşegenleri istikametinde girilerek, ocaklarda zararlının yumurta, larva ve ergini aranır. Herhangi bir döneminde rastlanması o tarlanın bulaşık olduğunu gösterir. Birinci döle karşı uygulama yapılacaksa, bitkilerde ilk olgun larvalar görüldüğünde yapılmalıdır. İkinci döle uygulama yapılması durumunda ise yumurta açılımının tamamlanması beklenmelidir.
Süne: Süne tarlalara indikten sonra tarlalarda bazı sayımlar ve değerlendirmelere yapılır. Bunun sonucunda kimyasal mücadeleye karar verilir.
Hububat hortumlu böceği: Topraktan çıktıktan 10 gün sonra ilaçlama yapılır.
Buğday ekin kambur böceği: Yüzey ilaçlaması yapılır. 
Domates – Yeşilkurt: Tarlaya köşegenler yönünden girilip, tarlanın büyüklüğüne göre 50-100 bitki kontrol edilerek, bitkinin çiçek, yaprak, sap, meyve ve sürgünlerinde, yumurta ve larva aranor. 100 bitkiden 5’i bulaşık bulunmuş ise uygulama yapılır.
Lahana yaprakgüvesi: Tarlaya köşegenleri doğrultusunda girilip her 10 adımda bir bitki kontrol edilir. Zarar belirtilerine yaygın olarak rastlandığında ilaçlamaya karar verilir.
Zeytin güvesi: Zararlının çiçek dölünde ilaçlama tavsiye edilmemektedir. Ancak ürünün az olduğu yıllarda mevsim başında yaprak ve yeni sürgünlerde %10’dan fazla zarar görüldüğünde, çiçek dölünde ilk kelebeklerin yakalanmasından 7-10 gün sonra çiçek dölüne bir ilaçlama yapılır. 
Antepfıstığı psillidi: Haftalık olarak 100 bileşik yaprakta yapılan sayımlar sonucu yaprak başına 20-30 nimf görüldüğünde, yumurtaların büyük çoğunluğu açıldığında ve ilk ergin parazitoit çıkışı ve yaprak yüzeyinde yapışkan tabaka olmadan önce ilaçlama yapılmalıdır. 

Bitkiler

Antep Fıstığı
Bağ
Buğday
Domates
Elma
Fındık
Lahana
Mısır
Pamuk
Patates
Şeker Pancarı
Zeytin

Zararlılar Ve Hastalıklar

Antep Fıstığı Pisillidi (Agonoscena pistaciae)
Bağ salkım güvesi (Labesia botrana)
Bozkurt (Agrotis spp.)
Ekin Kamburböceği (Zabrus spp.)
Elma Ağkurdu (Hyponomeuta malinellus)
Elma Iç Kurdu (Cydia pomonella)
Fındık Kurdu (Curculio nucum)
Hububat Hortumlu Böceği (Pachytychius hordei)
İki Noktalı Kırmızı Örümcek (Tetranychus urticae)
Kalkan Böcekleri (Cassida spp.)
Lahana Yaprak Güvesi (Plutella spp.)
Mısır Koçankurdu (Sesamia nonagrioides)
Mısır Kurdu (Ostrinia nubilalis)
Patates Böceği (Leptinotarsa decemlineata)
Süne (Eurygaster integriceps)
Yeşil Kurt (Helicoverpa armigera)
Zeytin Güvesi / Çiçekte (Prays oleae)

Aktif Madde

50 g/l Lambda-cyhalothrin

Ambalaj

250cc , 1 L , 5 L
Ürün Etiketi
17.03.2023
298
Whatsapp
Atabey Ziraat
Atabey Ziraat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?