KOMODO® 25 EC

Genel Bilgiler

KOMODO® 25 EC Cypermethrin etken maddeli geniş etki spektrumlu kontakt ve mide zehiri etkili bir insektisittir. Zararlının sinir sisteminde etkili olup, sinir hücrelerinin aksonlarındaki voltaj kapılı sodyum kanallarının açık kalmasını sağlayarak, böcekleri felç ederek öldürür.  

Kullanım Şekli

Elma içkurdu: Yapılacak uygulamalar tahmin ve erken uyarı sistemine göre yönlendirilmelidir. Elma içkurdu mücadelesinde hedef, her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları bitki koruma ürünü uygulanmış olarak bulundurarak, yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden önce öldürmektir.
Armut psillidi: Kışlayan döl erginlerinin bıraktığı yumurtaların hemen hemen tamamının açılıp, ikinci ve üçüncü dönem nimfler görülmeye başladığı ve sürgünlerin %15’den fazlasına bulaşma görüldüğünde uygulama yapılır. Her sürgünde bir birey görüldüğü zaman o sürgün bulaşık kabul edilir.
Kiraz Sineği: Kaplama ilaçlamada tüm ağacın ve meyvelerin, büyük ağaçların özellikle tepe dallarının ilaçlanmasına dikkat edilmelidir. 
Kiraz – Ağaç Kızılkurdu: Bulaşık bahçelerde eşeysel tuzaklar asılarak, ergin çıkışları izlenir. Ergin çıkışı sonunda veya ağaç gövde kabuklarının hemen altında koloni halinde bulunan genç larvalar görüldüğü ağustos ortası ve eylül başı ilaçlamalara başlanır. İlacın etki süresine göre ikinci ilaçlama yapılır. 
Antepfıstığı psillidi: Haftalık olarak 100 birleşik yaprakta yapılan sayımlar sonucu yaprak başına 20-30 nimf görüldüğünde, yumurtaların büyük çoğunluğunun açıldığında ve ilk ergin parazitoit çıkışı ve yaprak yüzeyinde yapışkan tabaka olmadan önce uygulama yapılmalıdır. 
Hububatta Süne: SÜne tarlalarda yapılan sayımlara ve değerlendirmelere göre kimyasal mücadeleye başlanır.
Mısır kurdu ve Mısır koçankurdu: İlk yumurta tespit edildiğinde uygulama yapılır. İlk uygulamayı takriben 15 gün ara ile 3 uygulama daha yapılır. 
Ayçiçeğinde Yeşilkurt: 100 bitkiden 5’inde yumurta, birinci dönem larva veya ilk zarar belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. 
Domateste, nohut ve mercimek yeşilkurt: Tarlaya köşegenler yönünden girilip, tarlanın büyüklüğüne göre 50-100 bitki kontrol edilerek, bitkinin çiçek, yaprak, sap, meyve ve sürgünlerinde, yumurta ve larva aranır. 100 bitkiden 5’i bulaşık bulunmuş ise uygulama yapılır. 
Domates ve patlıcan  – Tütün beyazsineği: Bulaşık olduğu saptanan tarlaya köşegenler yönünden girilir. Büyük yapraklı bitkilerde her 5 adımda bir alt, orta ve üst yapraklardan olamk üzere 50 yaprak toplanır. Yaprak başına 5 larv apupa olduğunda uygulama yapılır.
Mercimek – Baklagil tohum böcekleri: Bulaşık olduğu bilinen sahalarda çeşidin gelişmesi ve ekim zamanı göz önünde bulundurularak alt kapsüller kuru oluma girer girmez 10-14 gün ara ile 2-3 ilaçlama yapılarak tarla dönemindeki bulaşmalar önlenir.
Süs bitkileri – Nergis soğan sineği: Bitki boyu 10 cm olduğunda tarlayı temsil edecek şekilde her dekar için yaklaşık 1000 soğan kontrol edilmeli ve bulaşma oranı %5 ise mücadele yapılmalıdır. Ergin çıkışları başladığında her iki zararlı için ilk çıkıştan 10 gün sonra ilk ilaçlama yapılmalıdır. 
Bağ – Bağ salkım güvesi: Uygulama zamanları tahmin-uyarı sistemine göre belirlenir. İlk larva çıkışı görüldüğünde uygulamaya karar verilir. Her döle bir uygulama yapılır. 

Bitkiler

Antep Fıstığı
Armut
Ayçiçeği
Bağ
Dişbudak
Domates
Elma
Genel Zararlılar
Hububat
Kiraz
Mercimek Nohut
Mısır
Patlıcan
Şeker Pancarı
Süs Bitkileri

Zararlılar Ve Hastalıklar

Ağaç Kızılkurdu (Cossus cossus)
Amerikan Beyazkelebeği (Hyphantria cunea)
Antep Fıstığı Pisillidi (Agonoscena pistaciae)
Armut Psillidi (Cacopsylla pyri)
Baklagil Tohum Böcekleri (Bruchus spp.)
Bozkurt (Agrotis spp.)
Elma Iç Kurdu (Cydia pomonella) (Larva)
Kalkan Böcekleri (Cassida spp.)
Kiraz Sineği (Rhagoletis cerasi)
Mısır Koçankurdu (Sesamia nonagrioides)
Mısır Kurdu (Ostrinia nubilalis)
Nergis Soğansinekleri (Eumerus narcissi, Merodon eques)
Pancar Piresi (Chaetocnema sp.)
Salkım Güvesi (Lobesia botrana)
Süne (Eurygaster integriceps)
Tütün Beyazsineği (Bemisia tabaci)
Yaprak Böceği (Piesma maculata)
Yaprak Kurtları
Yeşil Kurt (Helicoverpa armigera)

Aktif Madde

250 g/l Cypermethrin

Ambalaj

250cc , 1 L
Ürün Etiketi
Broşür
17.03.2023
329
Whatsapp
Atabey Ziraat
Atabey Ziraat
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?